top of page

Návrat do historie: jak se snažil Sputnik ovlivnit názory české společnosti?

Web Sputniknews.com už je sice zablokován, je dobré se ovšem ohlédnout zpátky do minulosti na to, jak fungovalo tehdejší propagandistické médium v České republice.


Sputnik je provozován ruskou státní agenturou Rusko dnes, které bylo zřízeno samotným Vladimirem Putinem. Česká mutace tohoto webu byla v souvislosti s válkou na Ukrajině zablokována, podle zjištění Seznam zpráv ale web působí nadále a blokace se dá obejít.


Jak tedy Sputnik šířil ruskou propagandu? Podle analýzy provedené na Masarykově univerzitě se nejednalo o prvoplánovou propagandu, jejíž hlavní náplní by byly jednoduché dezinformace. Sputnik se nezaměřil ani na jednoznačnou glorifikaci Ruska; počet kritických i obdivných článků o Ruské federaci byl přibližně stejný. V článcích ale byly patrné manipulativní techniky, které měly čtenáře ovlivnit. Mezi ně patří například svalování viny, fabulace, nálepkování, apel na strach či názor autora ve zpravodajství. Zde musíme zdůraznit, že se manipulativní techniky objevovaly na Sputniku méně než například na Parlamentních listech. Propagandistické působení tak můžeme spatřovat v kombinaci jemného používání manipulativních technik a také volby a rámování témat.Jasným důkazem, že Sputnik manipuloval hlavně výběrem témat, je ukázka jeho zpravodajství výše, která pochází z 2. dubna roku 2021, kdy se v tuzemských médiích řešilo, že Česká republika nedostala v rámci přerozdělování vakcín proti koronaviru tolik, kolik žádala. Této příležitosti ruská zpravodajská agentura využila naplno, když přišla s variantou možného nákupu vakcíny Sputnik V, která ovšem nebyla schválena Evropskou medicínsku agenturou. Kromě vakcíny se v tento den ještě objevil článek poškozující Evropskou unii, zmiňující nehodu o Kapitolu a také článek kritizující opozičního ruského politika Navalného. Takový výběr témat jasně naznačuje, kam mířila ruská propaganda: propagace ruské vakcíny a kritika Evropské unie, USA a opozičního politika.

24 zobrazení0 komentářů

Kommentare


bottom of page