top of page

Zdroje a náměty k tematice ruské propagandy

S příchodem ruské invaze na Ukrajinu si určitě nejeden vyučující položil otázku, jestli se má o tomto tématu před třídou zmiňovat. Dostáváme se tu na tenký led politiky a vlastních názorů (o této problematice psal například EDUin či Kamil Kopecký), který s sebou nese svá úskalí. Je na každém, jak se k této problematice postaví, musíme však podotknout, že existence ruské propagandy je něco, co je zmiňováno experty i bezpečnostními složkami České republiky. Rozhodli jsme se proto v tomto článku zaměřit na zdroje, které mohou učitelé využít při demonstraci ruské propagandy a všech fenoménů, které jsou s tím spojené.V prvé řadě doporučujeme audiovizuální lekce a příručku Jednoho světa na školách (příručka zde, lekce zde). Lekce nejsou příliš staré (samotná příručka pochází z roku 2020) a jak je u JSNS zvykem, obsahují i metodické pokyny.


Pokud ovšem chcete rychlou informaci, jaké jsou techniky ruské propagandy a k čemu vlastně propaganda slouží, doporučujeme krátké video z pořadu České televize.


Zpestřením může být prozkoumání výročních zpráv Bezpečnostní informační služby, které již od roku 2014 zmiňují techniky a nebezpečí ruské propagandy. Doporučujeme hlavně výroční zprávy z roku 2014 a 2015, kde je toho o tomto tématu napsáno nejvíce. V případě, že by si chtěl učitel rychle projít jednotlivé zprávy BIS a zaměřit se na ruské aktivity, doporučujeme si pomocí zkratky ctrl+F vyhledat například spojení "rus", aby si ušetřil čas.


V kontextu ukrajinské krize proto neměla pro české prostředí zásadní význam propaganda ruskojazyčná či propaganda šířená přímo ruskými entitami (vládními i nevládními). Zásadní vliv na české publikum měly a mají české prorusky orientované organizace či jednotlivci a jejich webové projekty, které ruské názory a argumenty českému publiku přetlumočí či podsunou a následně potvrzují kruhem takovým způsobem, že se běžný občan může domnívat, že nepřijímá ruské ideje, nýbrž názory a přesvědčení českých spoluobčanů.

(ukázka z výroční zprávy BIS z roku 2014)


Při ukázce proruských webů můžete rovněž použít seznam na webu Neovlivní.cz vytvořený Sabinou Slonkovou. Jak ovšem upozorňuje Hlídací pes, seznam není nutně objektivní a například web Vinegret.cz se tam objevil jen díky chybě a nebyl odstraněn, i když na to byla autorka upozorňována.


Skvělý materiál, a to zejména pro výuku v dějepise a společenských vědách, představuje dokument Okupace Československa roku 1968 pohledem ruské propagandy. Nejvíce šokující informace o převratu najdete v čase od 18:45 (pustíte-li si video níže, zapne se v tomto čase). Důležité je rovněž to, že tento dokument odvysílala ruská státníí televize Rossija 1.Další ukázky ruské propagandy z minulých let můžeme vidět například v reportáži Seznam zpráv a na to, jak ruská státní televize popisuje doslova peklo na zemi, které si Češi zažili během pandemie koronaviru, zase upozornil pořad Newsroom.


A konečně, pokud se podíváme do současnosti, musíme upozornit na zajímavý článek Seznam zpráv Mýty pod lupou: jak Rusko lže a internet ho usvědčuje či na rozhovor s Františkem Vrábelem. Zajímavým zdrojem na sociálních sítích je rovněž facebookový účet Nikola Repin, který překládá ruská videa do češtiny.


637 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page