top of page

Opakující se narativy o uprchlících a menšinách

V poslední době se rozšířilo velké množství falešných zpráv o ukrajinských uprchlících. Podíváme-li se na ně ovšem v kontextu zpráv, které útočily na syrské uprchlíky či na Romy v České republice, vidíme, že se jedná o opakování stále stejných vzorců příběhu.


Narativ je typ komunikace, který je založen na příběhu. Tyto historky pak mohou v případě například uprchlíků znamenat jakýsi argument pro nemožnost integrace cizí kultury do českého prostředí. (Ne)možnost integrace uprchlíků je otázkou širší debaty a našli bychom určitě argumenty pro i proti, důležité ovšem je, že jeden případ určitého chování není relevantním argumentem v rámci takto komplexního tématu. Jak navíc dále ukážeme, základ těchto historek se nemění, mění se pouze aktéři.


Podívejme se tedy na současné narativy o ukrajinských uprchlících a porovnejme je s tím, s čím jsme se setkali v minulosti:

Ukrajinci jsou nepořádní (2022)

Tento příspěvek je čistá dezinformace. Fotky z příspěvku kolují internetem již od roku 2015 a zmíněný Robert Benda sám popřel, že by někdy něco takového napsal či řekl. Více si můžete přečíst na stránkách iRozhlasu.


Nyní ovšem porovnejme tuto zprávu s tím, co jsme mohli vidět od roku 2015, tedy od doby, kdy započala migrační krize.


Imigranti dělají nepořádek (2015)

Fotky z autobusů či z uprchlických táborů, kde jsou jen odpadky. Tyto příspěvky upozorňující na nepořádek, kteří po sobě syrští a další uprchlíci zanechali, nemusí být nutně falešné. Problém tkví v tom, že neznáme kontext dané fotografie a nevíme, zda nedošlo například k rychlému přesunu či zdali měli možnost uprchlíci odpadky vůbec kam uklidit. Ano, někteří uprchlíci jsou určitě nepořádní, ale nemůžeme generalizovat na základě fotografie bez kontextu.


Pokud bychom soudili na základě jedné fotografie, pak bychom museli říci, že i Češi jsou nepořádní, a to například na základě fotografie z Hip hop kempu v roce 2016:


Ukrajinci dostávají víc peněz než naši! (2022)

Dalším opakujícím se narativem je to, že všichni uprchlíci dostávají více peněz než čeští občané. Kromě toho, že nebere vůbec v potaz situaci, kdy uprchlíci například přišli většinu věcí, které měli doma, dochází rovněž ke zjednodušením a manipulacím.

Například tento příspěvek kalkuluje s tzv. humanitární dávkou ve výši 5 000 kč, která byla schválena zákonem, jemuž se říká „lex Ukrajina“. O tuto dávku se může zažádat opakovaně, pokud majetkové poměry cizince neumožňují zajištění základních životních potřeb, maximálně však pětkrát. Nejedná se tedy nutně o dezinformaci, realita je ovšem trochu složitější.
Imigranti dostávají více než my! (2016)

Podobný narativ jsme také mohli vidět opět v souvislosti s uprchlickou krizí. V tomto případě se navíc jedná o falešnou zprávu. „Kapesné“ pro žadatele o azyl tehdy činilo 30 korun na den. Pokud je azyl udělen, má žadatel stejná práva a povinnosti jako občan ČR (včetně státní podpory). Kapesné ve výši 21 tisíc korun ovšem nedostávají.


Tato finanční nespravedlnost se ovšem šířila a šíří dále i vůči Romům v České republice. Českým internetem například koloval tento hoax: Čau Péťo, mám následující zkušenost : zavolala mi klientka, zda bych jí mohla vyřídit půjčku cca 200.000,-Kč. Na můj dotaz jaký má příjem, mi sdělila že něco málo přes 45.000,- a manžel přes 13.000,- . Tak jsem si s ní domluvila schůzku. Přišla cikánka, mluvila úplně normálně česky bez cikánského akcentu. Proto jsem to po telefonu nebyla schopna poznat.Zeptala jsem se jí zda může příjem doložit a jakou pracovní pozici vykonává že bere přes 45.000,-. Odpověděla mi, že je na mateřské dovolené nikde nepracuje ani nepracovala. Předložila mi OFICIÁLNÍ papír ze sociálky, kde bylo zřejmé, že MĚSÍČNĚ má příjem ze sociálních dávek 45.600,- a výměr INVALIDNÍHO důchodu manžela na 13.700,-.


Tento hoax byl vyvrácen. Nutno podotknout, že šíření takovýchto zpráv, že si Romové „vykouzlí“ pomocí sociálních dávek nadprůměrné platy, je nespočet.


Ukrajinci jsou bohatí a naší pomoci si neváží (2022)

Zde ponecháme příspěvek bez komentáře, opět ale vidíme, že podobný narativ se šířil v rámci uprchlické krize.


Co miliony především ekonomických migrantů, kteří prchají za pohodlnějším životem, ne s touhou bránit svoji vlast, prchají, aby vytěžili náš leta a prací generací před námi budovaný evropský sociální a ekonomický systém, ne proto, že doma žijí v nesvobodě. A pokud tak třeba žijí, nechtějí ze změny k prospěchu svého lidu bojovat! Mladí zdraví muži, novými mobily v rukou, v kožených bundách za tisíce, se srdceryvnými fotkami topících se bárek na moři, vyrobených mnohdy i samotnými zločinnými převaděči.

-Jaroslav Vodička, předseda České svazu bojovníků za svobodu


Jako příklad jsme si vzali citát Jaroslava Vodičky, určitě si ovšem pamatujete, jak se v rámci uprchlické krize poukazovalo na to, že uprchlíci mají iPhony či značkové oblečení. To, že někdo prchá ze země před válkou, ovšem neznamená, že nemůže vlastnit mobilní telefon či značkové oblečení. Jak jde vidět, jedná se tedy o další opakující se narativ.


Shrnutí

Některé mediální narativy o uprchlících či menšinách se objevují stále dokola, nehledě na národnost a kulturu či okolnosti děje. Některé jsou čistě dezinformační (tj. lživé), některé manipulují s realitou a některé mohou být i pravdivé. Hlavní nebezpečí těchto narativů ovšem tkví v tom, že dochází ke generalizaci, kdy na základě jednoho případu soudíme velkou masu lidí. Tyto narativy se také často rychle rozšiřují, protože cílí například na strach či závist. Při hodnocení celé kultury na základě jednoho příběhu se dopouštíme argumentačního faulu nazvaného důkaz anekdotou.


Nutno zdůraznit, že cílem příspěvku nebylo argumentovat nad (ne)možností integrace uprchlíků, ale poukázat na stále se opakující příběhy, které se šíří mediálním prostorem, aniž by měly jakoukoliv argumentační hodnotu.


Zdroje:

  • https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/overovna-dezinformace-fotky-zniceny-vlak-fotografie-hoax_2204030804_vtk.

  • https://www.expres.cz/zpravy/neporadek-po-uprchlicich.A150917_144212_dx-zpravy_pali.

  • https://www.denik.cz/kralovehradecky-kraj/odkaz-hip-hop-kempu-lejna-smrad-a-neporadek-20160823.html

  • https://www.facebook.com/photo?fbid=10159785265863630&set=a.10151355742073630

  • https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3448474-poslanci-navrhuji-presuny-v-rozpoctu-od-dotaci-chteji-odriznout-vodickuv-svaz.

  • https://www.hoax.cz/hoax/cikanka-a-uver/.

118 zobrazení0 komentářů

コメント


bottom of page